Beneficiarii ajutoarelor comunitare care nu şi-au ridicat încă produsele alimentare sunt aşteptaţi la sediul Direcţiei de Asistenţă Socială

Beneficiarii ajutoarelor alimentare provenite din stocurile de intervenţie comunitare în cadrul programului PEAD 2013 care nu şi-au ridicat până în prezent alimentele sunt aşteptaţi la sediul Direcţiei de Asistenţă Socială de la Giurgiu Nord pentru a intra în posesia acestora. Distribuirea ajutoarelor a demarat în luna septembrie 2013 şi va continua şi anul acesta, având în vedere că numărul celor care nu şi-au ridicat încă alimentele este de peste 1.000.
Municipiului Giurgiu i-au fost atribuite în total 96 de tone de făină, 50 de tone de mălai, alte 32 de tone de ulei, 13 de zahăr şi aproape 2 tone de miere pentru cei 6.500 de giurgiuveni care se încadrează în categoriile de populaţie stabilite în cadrul programului PEAD, şi anume: beneficiari de ajutor social în baza Legii nr. 416 privind venitul minim garantat, şomeri înregistraţi la AJOFM Giurgiu, pensionari ale căror drepturi, obţinute din pensie sau, după caz, din pensii cumulate, se află sub 400 lei/lună sau persoane cu handicap grav şi accentuat neinstituţionalizate.

„În paralel cu distribuirea alimentelor după listele iniţiale, am început şi distribuirea alimentelor pe liste suplimentare persoanelor care au fost omise dintr-un motiv sau altul din listele iniţiale pe care le-am primit de la Consiliul Judeţean, fie au dobândit această calitate de beneficiari după data de 1 iulie 2013. Aceştia trebuie să se prezinte la sediul Direcţiei de Asistenţă Socială de la Giurgiu Nord cu o copie după cartea de identitate, cuponul de pensie care atestă pensia mai mică de 400 de lei, cu certificatul de încadrare de handicap I şi II cu carnetul de şomaj vizat la zi, iar listele de ajutor social sunt deja existente la sediul nostru”, a precizat directorul Direcţiei de Asistenţă Socială, Viorica Bănescu.

Ultima modificare: 20.01.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Îndrăgostiţii care vor să se cunune de Ziua Îndrăgostiţilor în cadru festiv pot depune dosarele în zilele de 3,4 şi 5 februarie 2013